Koronavírus… hrozba
alebo pomocník…

Cieľom tohto článku je Vám sprostredkovať informácie, ktoré Vám poskytnú zmysluplný pohľad na situáciu, vysvetlenie určitých skutočností a zároveň Vám pomôcť prekonať túto nepriaznivú situáciu.


Čo je to koronavírus..

Podľa zdrojov úradu verejného zdravotníctva je koronavírus vírusom tzv. Coronaviridiae. Je to druh čelade, do ktorej patrí aj viacero vírusov patogénnych pre zvieratá. Spôsobujú infekčnú nádchu, často tiež ochorenia hospodárskych a domácich zvierat. Ľudské koronavírusy sa delia do dvoch radov, pričom môžeme hovoriť o tzv. Coronavírus, tie sa viažu na respiračný trakt (dýchanie – pľúca), pričom u ľudí vedia vyvolať nádchu až pneumóniu (zápal pľúc) a tzv. Torovírus, čo sú ľudské črevné koronavírusy, prejavujúce sa hnačkovými ochoreniami alebo teda ako som už uviedol, zápalom horných dýchacích ciest v podobe prechladnutia.

Aké sú príznaky koronavírusu?

ZHNRUTIE:

► bolesť hlavy, horúčka nad 38 0C

► kýchanie, kašeľ

► bolesť hrdla

► bolesť kĺbov a svalov

► dýchavičnosť, približne 1 až 6 ľudí máva vážnejšie

Problémy s dýchaním, až zápal pľúc.

Kde prežíva koronavírus – na akých povrchoch..

Zaujímavou je aj stránka záchrannej zdravotnej služby, kde poskytli na základe získaných informácií jednoduchý prehľad, ktorý vám poskytne informáciu, kde sa daný vírus vyskytuje a ako dlho, čo je pre vás dobrá informácia pri vykonávaní dezinfekcie seba ako aj priestoru.

Aké sú rizikové skupiny?

V prvom rade sú to starý ľudia, ľudia oslabený auto imunitným ochorením, onkologický pacienti, všeobecne oslabení a liečiaci sa na oslabenú imunitu a samozrejme deti.

Každý vírus prináša svoje riziká, čo je normálne, tak ako aj bežná chrípka, na ktorú ročne zomiera väčší množstvo ľudí ako na koronavírus. Iba média a sociálne siete poskytujú informácie, aby sme mali väčší strach ako je potrebné, obzvlášť u ľudí, ktorý sú úzkostný, depresívny a podobne. Tým nechcem situáciu zľahčovať, no treba si uvedomiť, že zdravý strach je na mieste s rozumom. Čo znamená, že vedieť, čo a kedy urobiť a na čo si dať pozor. Inak je to v podstate bežný deň s obmedzeniami.


Ako sa chrániť?

Okrem všeobecných postupov, ako si môžete pozrieť nižšie sa odporúča aj udržiavanie svojho duševného zdravia a tiež aj technické ošetrovanie ochranných pracovných prostriedkov – rúšok, ktoré si viete vyrobiť doma, ak ste zrovna nestihli alebo nezohnali rúško niekde v obchode, či v lekárni a podobne. Nie je to zložité a môžete pri samotnej výrobe svoj čas venovať jednak efektívne, ale hlavne zamestnať svoju myseľ, čo je veľmi dôležité.

Návody na výrobu rúška, nájdete na internete, ako sa hovorí, na Googli nájdeš všetko a po zadaní jednoduchého slovného spojenia výroba ochranného rúška sa objaví dosť veľa možností. Tá ktorá vám najlepšie vyhovuje si jednoducho spravte. Ak nepatríte k tým zručnejším, stačí ísť na FB a je veľa ponúk, kde si ho kúpiť, aj keď niektorých cena je nepriaznivá (nakoľko sú aj typy ľudí, ktorý sa chcú obohacovať alebo priživiť na nešťastí iných. To je ale proste fakt a skutočnosť, takže sa nesnažte tomu pochopiť, iba to skúste prijať), no pre ochranu a zdravie je potrebné aspoň v tejto veci ako aj v dezinfekcií nehľadieť na peniaze.

Starostlivosť o rúško..

Nižšie je uvedený postup, ak máte doma svoje bavlnené rúško, čo s ním robiť, respektíve ako ho dezinfikovať.


Ako sa chrániť po duševnej stránke?

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie každá informácia je vierohodná a teda nie je cieľom poskytnúť pravdivú informáciu, ale skôr upútať Vašu pozornosť a dostať vás do situácie, kedy budete nalepený na mobilnom telefóne a stále sa budete snažiť získavať nové a nové informácie. Preto treba použiť tzv. ľudovo nazývaný princíp: „použi sedliacky rozum“.

Snažte sa zamyslieť a pokúste sa uplatniť nasledovné princípy:


Prvá pomoci pri úzkosti z koronavírusu..

► vypni spravodajstvo. Obmedzíš tým svoju úzkosť.

► pusť si príjemnú hudbu alebo si užívaj ticho

► dýchaj do brucha (dlhší nádych, krátke zadržanie dychu, výdych..)

► predstav si niečo príjemné, napr. miesto, kde si bol/a rád v detstve

► rozprávaj sa s niekým blízkym

► obími niekoho blízkeho, vankúš, zvieratko a podobne

► snaž sa zamestnať si hlavu a uvoľniť napätie – tancuj, cvič, spievaj, rob domáce úráce, var, peč,

píš, čítaj, rob čokoľvek, čím si zamestnáš hlavu

► vytvor si režim a dodržuj ho

► nájdi si vety, čo ta skludnia, napr. „zvládneš to“, „zmizne to“ a podobne.

► ak máš pocit, že to nezvládaš, zavolaj nám 0948 112 155 alebo navštív našu

web stránku www.mojezdraveja.sk  radi ti pomôžeme.

Čo nie je v mojej moci

Sú veci, ktoré dokážeme zvládnuť a vie nám s nimi niekto pomôcť, ak to zrovna nevieme dať mi sami. Sú ale veci, ktoré sa veľmi ovplyvniť nedajú a sú to proste systémové veci a určité vzorce správania, ktoré sú pre nás ako ľudí dané. Preto je potrebné tomu správne pochopiť a prijať ich ako fakt. To nám pomôže byť nad vecou a v relatívnej pohode. Nižšie vám ponúkam peknú ilustráciu od susedov z Čiech, kde je to všetko krásne popísané.


Autor článku:  Andrej Remšik – terapeut

Zdroje: obrázky použité zo stránky www.zss.sk, www.procare.sk, www.zzs.sk